Gmail Reklamları

Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi de e-maildir. İlk başlarda sadece metin göndermek için kullanılan bu sistem günümüzde farklı amaçlar ile de kullanılmaktadır.

Gmail Reklamları (Gmail Sponsored Promotions) Nedir?

Gmail reklamları özellikle farklı hedefleme yöntemleri ile ön plana çıkıyor. Aynı zamanda da Google kullanıcılarının mailleri içinde takip ettikleri web siteleri, ilgilendikleri konuları, yaş aralığı gibi birçok etkene göre hedeflediği bir reklam türüdür.

Google kullanıcılarına daha alakalı reklamlar göstermek için geçmiş aramaları, Google profillerini, ziyaret edilen siteleri bu tarz bilgileri kullanarak alakalı reklamlar göstermeye çalışır. Hedefleme türlerini belirlemede kullanılan etkenler şu şekildedir;

  • İlgi alanları: Kullanıcıların mail trafiğine göre, ilgilendikleri konu üzerinden hedeflemeler yapılabilir.
  • Demogrofik hedeflemeler: Cinsiyet, dil, yaş, konum hedeflemeleri yapılabilir.
  • Anahtar kelimeler: Belirli anahtar kelimelere göre de kullanıcı hedeflemesi yapılabilmektedir. Anahtar kelime seçiminde hedef kitleye uygun ayarlamalar yapılabilir.
  • Domain (alan adı) hedefleme: Belirlenen sitelerden mail alan kullanıcılara bu hedefleme ile ulaşabilirsiniz. Örneğin; eğlence sektöründe faaliyet gösteren bir firmaysanız, bu alanda mail alan kullanıcılara ulaşabilirsiniz.
  • Konu Hedefleme: Hedefleme yöntemlerinden biri de konu hedeflemedir. Ürün veya hizmetlerinizle ilgili konuları hedefleyerek, sizinle alakalı kullanıcılara ulaşmanız sağlanır. Örnek vermek gerekirse eğer; Giyim malzemesi satan bir firmaysanız modayla ilgilenen kişileri hedefleyebilirsiniz.

Bu arada gmail (GSP) reklamları her cihaza göre otomatik boyutlandırılmaktadır.

Video, form, telefon ile arama, dinamik içerik, uygulama indirme Gmail reklam modelleri arasında yer alıyor. Gmail reklam sistemi ise farklı sektörlerden birçok kişi tarafından tercih edilen dijital pazarlama yöntemlerinden birisidir.

1Elma Dijital Reklam Ajansı olarak Gmail reklamları hizmeti vermekteyiz. Reklamlar kullanıcıların mail kutusunun en üst kısmında yer alıyor. Ancak kullanıcı istediği takdirde genişletme fırsatına da sahiptir. Aynı zamanda genişletilen reklamlarda resim veya video yayınlanabilir.

Neden Gmail Reklamları Kullanmalıyız?

Gmail reklam modelleri dijital pazarlama alanında tercih edilen örneklerden birisidir. Peki, neden Gmail reklam modelini kullanmalıyız?

  • Gmail reklamları markanızı hedef kitlenize birçok farklı şekilde sunar.
  • Gmail reklamları tıklanma başına maliyet ile reklamları potansiyel kitlenize rahatlıkla sunabilirsiniz.
  • Hedefleme konusunda birçok farklı alan ele alınabildiği için hedef kitleye en iyi şekilde ulaştıran reklam türlerinden biridir.