Youtube Reklamları

Hemen hemen her gün en sık ziyaret edilen web sitelerinden birisidir. Komik videolardan tutun da eski şarkılara, en güncel bilgilen paylaşıldığı video haberlerine kadar her türlü içeriği sunuyor. Peki,

Youtube Nedir?

Youtube ilk olarak kurulma amacı arkadaşlık sitesi olmasıydı, her ne kadar günümüzde video izleme kanalı olarak bilinse de ilk kurulduğunda amacı farklıydı. Pay PAL’dan ayrılan üç arkadaşın kurduğu bu site sonrasında Google’a devredildi. Youtube, bir video barındırma web sitesidir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir. 

Youtube ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın bir numaralı video sitesi olan Youtube ile ilgili bilmeniz gerekenler şunlardır.

  • Dünyanın en iyi video sitesi olduğunu söylememize gerek bile yok…
  • Günlük olarak 3 milyar video gösterime sahiptir.
  • En iyi video sitesi olmasının yanı sıra en kapsamlı site olarak da bilinmektedir.
  • Twitter’da dakikada 700 Youtube videosu paylaşılmaktadır.
  • Youtube trafiğinin yarısı mobil ciharlardan geliyor.
  • İnternet kullanıcıların dörtte biri Youtube’da vakit geçiriyor.
  • Youtube’un mobil versiyonu ise en çok izlenilen ikinci video sitesidir.

Youtube Reklam Modelleri

Neredeyse tüm Youtube reklamları marka bilinirliğini artırmak amacıyla yapılmaktadır. Yine de Youtube reklam modelleri birkaç çeşide ayrılmaktadır.

TrueView Masthead

HTML5 formatında çalışmakta olan ve ana sayfada en üst bar kısmında yayınlanan reklamlardır. Bu reklam modelinde sadece ülkeye göre hedefleme yapılıyor ve de günlük rezervasyon bazında reklam veriliyor.

TrueView Videodan Önce

İsminden de anlaşılacağı gibi videodan hemen önce başlayan ve atlanabilir reklamlardır. Videonun öncesine, orta kısmına ve son kısmına konulur. Kullanıcı 5 saniye sonrasında reklamı atlayabilir. Kullanıcının 5 saniye içinde reklamı atlaması durumunda ücret yansımaz.

TrueView Yer Paylaşımlı Reklamlar

Bu reklam modeli ise Youtube izleme sayfalarında Youtube video oynatıcının altında yer paylaşımlı olarak görünen, 480x70 boyutundaki resim reklamlardır. Video penceresinin altındaki %20’lik bölümünde yer alır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarda görünür aynı zamanda istediği zaman kapatılabilir. Kullanıcı reklamı büyütmek amacı ile tıkladığı zaman ödeme yapılması gerekir.

TrueView GDN

Youtube reklam modellerinden biridir. Google Display Network reklamları önerilen videonun üstünde ve videonun sağında yer alan reklamlardır. Banner şeklinde olan bu reklamlar tıklama başına ücretlendirilir. Bazı durumlarda bu reklam oynatıcının altında olabilir.

Bumper Reklam Modeli

YouTube'un 6 saniyelik yeni modeli Bumper reklamları, GBM (Görüntüleme Başına Maliyet) bazında ücretlendirme yapıyor. Youtube Bumper reklam modeli ile kısa ve öz hikayeler oluşturarak marka bilinirliği ve harekete geçirici mesajlar verebilir kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Birden fazla video hazırlayıp Bumber reklamlar ile markanızı tanıtın, güçlendirin ve hatırlatmalar yapın.